header

Aprólépés

Majd a szamár megissza

Tudtátok, hogy egy ember évente egy úszómedencényi édesvizet használ el? És ebből csak egy-két köbméter az, amit ténylegesen megiszik vagy a táplálékával elfogyaszt. No persze nem mindenki, hanem csak a világ gazdagabbik fele. Tudósok nemrégiben bevezették a vízlábnyom fogalmát, ami megmutatja egy termék előállítása vagy adott szolgáltatás során felhasznált édesvíz abszolút mennyiségét, ami kiterjed az elszennyezett vizek mérésére is.Ha megiszol egy pohár tejet, azzal 200 liter vizet fogyasztottál, egy szelet kenyérrel 40 litert, egy csomag csipsszel 180 litert, ahhoz pedig, hogy egy húsos hamburger az asztalodra kerüljön 2400 liter vizet kell elhasználni.

{saudioplayer}35.mp3{/saudioplayer}

 Az édesvíz kincs, különösen ha tudjuk, hogy a Föld összes vízmennyiségének 2 százalékát teszi csak ki. A világ 50 országa vízhiánytól szenved, mi pedig ivóvízzel locsoljuk a kertet az összegyűjtött esővíz helyett, sőt a WC-t is ivóvízzel húzzuk le.

 

Mit tehetünk, hogy vigyázzunk a vizeink tisztaságára?

Valójában az agyunkat kell átprogramozni, a vízhasználati szokásainkon kell változtatni. Az emberek hosszú ideig azt gondolták, hogy amit a természet ad, az ingyen van és végtelen mennyiségű. Mostanában azonban meg kell tapasztalnunk azt, hogy minden véges ezen a Földön, végesek a természeti erőforrások is. Mindent szennyezünk: levegőt, talajt, vizet. Amiből pedig egyre kevesebb van, azért egyre többet fizetünk. Ha másképpen nem is, de a pénztárcánkon keresztül mindenképp megérezzük a környezetszennyezés hatását és sokaknak ez adja meg a kezdő lökést arra, hogy kicsit környezetkímélőbben éljenek.

 Rengeteg olyan ország van, ahol a víz többet ér esetleg az olajnál vagy a pénznél is, így sokkal jobban tudják értékelni az emberek, ott ahol ebből kevés van. Mi itt Magyarországon kevésbé értékeljük és pazarlóan bánunk vele, mert itt szerencsére rengeteg adatik ebből a csodálatos anyagból, de ez nem biztos, hogy mindig így lesz, ha nem vigyázunk rá.

 Lássuk, mit tehetünk, hiszen a vízszennyezés mérséklésére rengeteg lehetőség adódik: csökkentsük le a mosószer mennyiségét egy harmadára, tegyünk hozzá egy kis mosószódát, majd indítsuk el a mosógépet. Várjuk ki, hogy a megfelelő mennyiségű vizet beengedje a gép (5-10 perc) majd kapcsoljuk ki a mosógépet és hagyjuk néhány órán át ázni a ruhákat. A szennyeződés legnagyobb része úgyis a mechanikai tisztítás során fog eltávozni a ruhából, és ezt a folyamatot az áztatás nagyban elősegíti.

Ha kirándulni megyünk, a vizek mentén ne dobáljuk el a szemetünket (sehol sem!!), hisz a vízben sem bomlanak le sokkal gyorsabban a hulladékok, sőt egyes hulladékfajtáknak még így is meglepően hosszú a lebomlási ideje.

Nyaraláskor nem is gondolnánk, hogy az a napolaj, naptej, amit nagyon kis mennyiségben magunkra kenünk milyen komoly környezeti teher a vizekre nézve, hiszen az olaj vékony rétegben szétterül a víz felszínén és megakadályozza a víz oxigénfelvételét. Ha lehet – mivel az UV sugárzás miatt mindenképp védekeznünk kell – inkább a naptejeket használjuk és bekenés után ne menjünk be rögtön a vízbe, hagyjuk, hogy kicsit felszívódjon a bőrünkbe a naptej.

Legjobb lenne azonban, ha elkerülnéd a legerősebb sugárzást, tehát 10 és 15 óra között nem mennél a napra, vagy kalappal és világos szellős ruhával védekeznél a káros sugarak ellen.

Ha szomjas vagy, ugye te is csapvízzel oltod a szomjad? Magyarországon a csapvíz minősége területenként változó, de mindenképp el kell mondanunk, hogy Magyarország lakossága el van kényeztetve ivóvíz szempontjából. A Duna menti városok lakói parti szűrésű vizet isznak, ami gyakran 100m-es kavicságyon átszűrődött vizet jelent, emellett a mélyben még találhatók jégkorszaki maradványvizek, amelyek kiváló minőségű ivóvizek. Az ivóvizet napi szinten ellenőrzi a vízművek laboratóriuma, tehát bátran fogyaszthatjuk.

Jóval olcsóbb és nem marad egy halom hulladék a fogyasztása után. Ha hidegen szereted inkább, tedd hűtőbe, ha pedig hiányzik belőle a buborék akkor szerezz be egy szódakészítő készülékeket és máris indulhat a szódagyártás!

Tipp: ha a vízbe egy-két karika uborkát, vagy citromot és egy szál mentát teszel, igazi üdítő, hűsítő italt kapsz, ami még a legnagyobb kánikulában is oltja a szomjad!

 2012. június
 

Kövess minket!